Szlovák-magyar együttműködést indít a Szakkay József Műszaki és Közgazdasági Szakközépiskolaa miskolci partneriskolával. A programban Kassa és Miskolc meghatározó és nagy múltra visszatekintő egy-egy műszaki szakképző intézménye hoz létre szakmai együttműködést annak érdekében, hogy a középiskolai képzésben résztvevő tanulók magasabb szintű szakmai tudással és képzettséggel lépjenek be a munkaerő-piacra. Többek között egy programozható rorbotkarral, lézervágóval és -gravírozóval, sebességváltó oktatási eszközzel, síkbeli rácstartóval, automatizációhoz szükséges 3D szimulációs szoftverrel és egy modern elektrotechnikai laborral gazdagodik a megyeszékhelyű iskolánk. A Interreg V – A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program segítségével megvalósuló INTERSKILL 2021 – A műszaki szakközépiskolák intézményi kapacitásának fejlesztése határon átnyúló együttműködés segítségével (Improving the institutional capacity of technical vocational schools through cross-border cooperation) elnevezésű projekt konferenciával indult. A vírushelyzet miatt a nyitórendezvényt online tartotta a két intézmény, melyen elsősorban a pályázat részleteiről, annak elemeiről és megvalósításáról volt szó valamint arról, milyen jelentőséggel bír az együttműködés. A negyedik ipari forradalom hatására a legnagyobb változások az elektronikai, gépészeti, informatikai ágazatban zajlottak, ezeken a területeken kell a műhelyeket, az eszközöket és laboratóriumokat fejleszteni. A fejlesztés során robotikai, számítógép-vezérlésű megmunkáló gépek és elektronikai oktatóeszközök kerülnek beszerzésre. Az oktatók szakmai továbbképzésen vesznek részt. Az együttműködés része egy workshop és verseny megrendezése, amely segíti a szakmai tudás és tapasztalatok megosztását a partnerek között. A projekt az iparfejlesztési stratégia legfontosabb kihívásaival foglalkozik. A következő időszak fenntartható gazdasági fejlődése a munkavállalók hatékonyságának növelésén és a robotizálás szintjének fejlesztésén alapulhat. Akik a kassai intézményünkben végeznek az átlagnál sokkal jobb munkalehetőségekkel és jobb munkaerő-piaci pozícióval rendelkeznek majd. A projekt célja az is, hogy támogassa az intézményi együttműködést a határmenti iskolák között, illetve elősegítse a tudás- és tapasztalatcserét az intézmények között.
Stredná odborná škola technická a ekonomická Jozefa Szakkayho začína slovensko-maďarskú spoluprácu s partnerskou školou v Miškovci. Do projektu sú zapojené dve významné a trend-určujúce odborno-technické vzdelávacie inštitúcie s bohatou minulosťou, jedna v Košiciach a druhá v Miškovci. Tieto vzdelávacie inštitúcie vytvoria odbornú spoluprácu za účelom, aby študenti týchto stredných odborných škôl získali vyššiu odbornosť a na trh práce nastúpili s lepšími odbornými vedomosťami a znalosťami. Naša škola sídliaca v centre regiónu a blízko hraníc bude bohatšia o programovateľné robotické rameno, laserový gravírovací stroj, demonštratívnu edukačnú prevodovku, učebnú pomôcku sily v rôznych rovinných nosníkoch, 3D simulačný softvér pre automatizáciu a jedno moderné elektrotechnické laboratórium.
Projekt s názvom INTERSKILL 2021 – Zvýšenie inštitucionálnej výkonnosti stredných odborných škôl skrz cezhraničnú spoluprácu (Improving the institutional capacity of technical vocational schools through cross-border cooperation) implementovaný s podporou Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko odštartoval otváracou konferenciou. Kvôli pandemickej situácii úvodné podujatie zorganizovali partneri online. V rámci konferencie sa predstavili prvky projektu, podrobné informácie o projekte a o procese implementácie projektu, vyzdvihla sa sila a vzájomný dopad takejto cezhraničnej spolupráce. Vplyvom štvrtej priemyselnej revolúcie sa najväčšie zmeny udiali v elektronickom, strojárenskom a informatickom priemysle, v týchto oblastiach je nutné rozvíjať a zveľaďovať dielne, nástroje a laboratóriá.
V rámci rozvoja budú obstarané robotické, počítačom riadené obrábacie stroje a elektrotechnické vzdelávacie prostriedky. Aj učitelia sa zúčastnia ďalšieho odborného vzdelávania. Súčasťou spolupráce je workshop a usporiadanie súťaže, ktoré napomáhajú zdieľaniu odborných znalostí a skúseností medzi partnermi. Projekt sa zaoberá najdôležitejšími výzvami stratégie priemyselného rozvoja. Udržateľný ekonomický rozvoj nastávajúceho obdobia môže byť založený na zvýšení efektivity pracujúcich a na rozvoji úrovne robotizácie. Tí, ktorí opustia brány našej košickej vzdelávacej inštitúcie budú disponovať nadpriemernými pracovnými príležitosťami a budú mať lepšiu východiskovú pozíciu na trhu pracovnej sily. Cieľom projektu je aj podpora vzájomnej spolupráce inštitúcií prihraničných škôl respektíve napomáhanie výmeny skúseností a odborných vedomostí medzi inštitúciami.